Honors and Awards

2022-2023
Zone 3 Fourth Place Team
Zone 3 Region 4 Champion Team

  • 2023 Regional Qualifiers:
    Grace McEneaney (Open Flat and Fences, qualified for Zones)
    Zoe Meyer (Intermediate Flat and Fences)
    Daisy Wheeler (Limit Flat, qualified for Zones and placed 4th)
    Anna Paulsen (Limit Flat and Fences)
    Meredith O’Neill (Novice)
    Harriet Albright (Novice)
    Ashley Holland (Novice, qualified for Zones and placed 3rd)
    Zubair Ali (Introductory)
    Shreya Suresh (Introductory)

2021-2022
Zone 3 Fourth Place Team
Zone 3 Region 4 Champion Team

  • 2022 Regional Qualifiers:
    Lindsay Strachan (Open)
    Grace McEneaney (Open, qualified for Zones in open flat)
    Margo Mukherjee (Limit Flat)
    Amaya Escandon (Limit Flat)
    Maggie Sigmond-Warner (Novice)

2018-2019

  • 2019 Regional Qualifiers:
    Justine Perrotti (Open Flat, Intermediate Fences)
    Grace Nicholas (Novice Fences)
    Charlie Brownstein (Novice Flat)
    Emily Benson (WTC)
    Chloe Meyers (WTC)
  • 2019 Zone Awards:
    Champion, Intermediate Fences: Justine Perrotti
  • 2019 Nationals Qualifiers: Justine Perrotti (Intermediate Fences)

2017-2018

  • 2018 Regional Awards: Amanda Fanning (Newcomer of the Year)
  • 2018 Zone Qualifiers: Amanda Fanning (Limit Flat)
  • 2018 Nationals Qualifiers: Amanda Fanning (Limit Flat)

 

2015-2016

  • 2015 USHJA Zone 3 Awards:
    Rebekah Scharfe: Champion Overall, Reserve Champion Flat, 3rd Place Open Fences
  • 2016 Regional Qualifiers:
    Sarah Pavlini (Open Fences and Open Flat)
    Rebecca Bender (Intermediate Flat)
    Danielle Wolff (Intermediate Flat)
    Kayla Birde (Novice Fences and Novice Flat)
    Olivia Devine (Novice Flat)
    Meridith Hanlon (WTC)
    Alienor D’Arenberg (WTC)
    Jennifer VanderEls (WTC)
    Monica Meng (WT)

2014-2015
Zone 3 Fourth Place Team
Zone 3 Region 4 Champion Team

  • 2015 Nationals Awards:
    Rebekah Scharfe: 7th Place Open Flat.
    Sarah Pavlini: 10th Place Intermediate Flat
  • 2015 Regionals
       Qualifiers:
    Rebekah Scharfe (Champion Open Flat and Champion Open Fences)
    Sarah Pavlini (Champion Intermediate Flat and Champion Intermediate Fences)
    Nicole Galano (Reserve Champion Intermediate Flat and Reserve Champion Intermediate Fences)
    Danielle Wolf (Champion Novice Fences and 8th Place Novice Flat)
    Shannon Lenahan (Novice Fences)
    Victoria Binz (WTC)
    Samantha Bocilius (5th Place WT)
       Awards:
    Champion Cacchione Cup: Rebekah Scharfe
    Sportsmanship Award: Shannon Lenahan
  • American National Riding Commission Intercollegiate Equitation Championship 2015
    Team Overall: 6th Place National Division

2013-2014
Zone 3 Region 4 Champion Team

  • 2014 Nationals:  Rebekah Scharfe: 6th place Open Flat, 9th place Open Fences
  • 2014 USHJA Zone 3 Awards:
    Hana Isihara: 4th Place WTC
    Rebekah Sharfe: Champion Overall, Reserve Champion Flat, 3rd Place Open Fences

 

2012-2013
Zone 3 Region 4 Reserve Champion Team

  • 2013 Nationals:
    Qualifiers: Rebecca Folk, Open (Western)
    Awards: Erin Githens (Coach Sportsmanship), Rebecca Folk (Rider Sportsmanship)
  • 2013 Zone 3 USHJA awards:
    MJ Alexander – 3rd place for WT/WTC
    Sarah Pavlini – 3rd place Overall Flat Rider, Reserve Champion Overall Fences Rider, Champion Overall High Point Rider
  • 2013 Regionals:
        Qualifiers:
    Novice Fences: Rebecca Folk & Sarah Pavlini (6th place)
    Novice Flat: Lindsay Marko, Sarah Pavlini (Reserve Champion), Melissa Allen & Olivia Lewis
    WTC: MJ Alexander (3rd place)6th Place Cacchione Cup: Rebekah Scharfe    Awards:
    Incentive Award: Helen Xu
    Sportsmanship Award: Rebecca Folk
    Newcomer Award: Sarah Pavlini

 

2011-2012
Zone 3 Region 4 Reserve Champion Team
Zone 3 Region 3 Cacchione Cup Champion: Rebekah Scharfe

2010-2011
Zone 3 Region 4 Champion Team
Zone 3 Region 3 Cacchione Cup Champion: Danielle Miranda

2009-2010
IHSA Nationals 10th Place Team
Zone 3 Third Place Team
Zone 3 Region 4 Champion Team

2008-2009
IHSA Nationals 8th Place Team
Zone 3 Reserve Champion Team
Zone 3 Region 4 Champion Team